„Já chci jít dál, vždyť už jsme tak blízko!“
„Emi, to nejde, je to fakt nebezpečné. Stačí jeden špatný krok, a člověk spadne do té hluboké propasti.“
„Ne, ne, ne, já se nevracím!!!“

Mangart – nádherná 2679 metrů vysoká  dominanta na slovinsko-italské hranici v Julských Alpách. Právě to byl jeden z našich cílů letošní letní dovolené. Emička (8 let) je zvyklá už od mala chodit po horách, takže se k naší rodičovské radosti žádné kňourání nebo otázky typu kdy už tam budeme nekonají. Cesta je velmi strmá, některé úseky vedou suťoviskem, kde to utíká pod nohami a značná část cest je zajištěna ocelovými lany. Procházíme  také přes několik sněhových polí. To nadšení – léto, sluníčko a sníh! Kopec sněhu!
Asi 100 výškových metrů pod vrcholem se cesta i lana naprosto ztrácí a před námi je rozlehlé  sněhové pole s příkrým sklonem. Problém je v tom, že dole pod ním není žádné suťovisko, ale kolmá propast hluboká několik set metrů. Jít dál, nejít? Jak velmi je to nebezpečné? Nakonec se rozhodujeme pro návrat, což je pro Emičku nová zkušenost. Nepříjemná zkušenost. Tak blízko před cílem to vzdát? Vždyť má za sebou dlouhý a náročný výšlap a nakonec se ani nezapíše do vrcholové knihy?  Následuje pláč, vysvětlování, opět pláč a zase pláč.  Nakonec zabere  humor, který celou situaci alespoň trochu odlehčí.
„Emi, si naštavaná, že jsme se pod tím vrcholem vrátili?“ ptám se dcery, když už jsem asi týden doma.
„Jo, jsem!“
„A jsi na naštvaná na mne a na tátu?“
„Na to se mne neptej!“
„Emi, jsi zkušená horalka. Představ si, že jdeš s dětmi, s kamarády ze školy na Mangart a je na tobě, protože máš nejvíc zkušeností, abys rozhodla, jestli půjdete přes to sněhové pole. Šli byste?“
Ticho. 
Pak už se k tomu nevracíme. Až večer v posteli mi řekne: „Mami, asi bych tam nešla. Ale příjemné to není.“

Sylvia Jančiová

Společnost Scio se věnuje vzdělávání již více než 20 let. Zabýváme se vzděláváním, které je důležité pro život v současné době, která s sebou nese mnoho rychlých změn. Proto je důležité věnovat se mimo získávání znalostí hodně tomu, abychom rozvíjeli zejména naše měkké dovednosti, které nám pomohou prožívat spokojený život i v době plné změn. Například pro rozvoj emoční inteligence společnost Scio vydala knihu a soubor pomůcek Emušáci, kteří pomáhají rodičům řešit s dětmi podobné situace, o jakých pojednává náš miniseriál. V současné době se věnujeme mnoha dalším projektům, jedním z nich je například zakládání ScioŠkol. Škol, které v souladu s naší filozofií kladou důraz zejména na rozvoj dovedností a znalostí, které děti využijí pro život v 21. Století. Věnujeme se také vzdělávání dětí ve volném čase formou Odpoledních ScioŠkol, Odpoledních BaseCampů a ScioCampů.