Ano, čas jarních prázdnin je tu. Vlastně by se spíše dalo mluvit o zimních prázdninách, protože na jaro si ještě nějaký ten pátek budeme muset počkat. Nicméně, tak jako tak si je děti zcela jistě užijí. Někdo pojede na hory, jiný k prarodičům, někdo bude jezdit na výlety … možností je spousta a všichni se hrozně těší. No jo, ale co když děti onemocní a místo krásných zážitků jsou nuceny ležet v posteli. V tom případě nezbude nic jiného, než si prázdniny užít doma. I když při nemoci o užívání asi nemůže být moc řeč.  Přesto můžeme čas strávený na lůžku dětem i sobě zpříjemnit. A jak?

            Pokud ležíme my nebo dítě v horečkách, tak toho moc nevymyslíme. Při horečce je potřeba klid na lůžku a dostatek tekutin. Některé děti mohou vyžadovat televizi, počítač nebo tablet, což je jednou z možností, jak vyplnit volné chvíle v posteli. Nicméně se takto nedá trávit celý den, protože by děti brzy bolela hlava. A pokud už hlava bolí, pak ani jedna z výše uvedených oblíbených aktivit není vhodná. Přesto se dají dělat různé aktivity, kterými se marodi zabaví (zejména, když jim „otrne“) a dny strávené na lůžku jim tak rychleji utečou.

 • Kamarádka knížka – jednou z oblíbených aktivit mých dětí je, když jim čtu pohádky. Četba děti zabaví, ať jsou zdravé nebo nemocné. Je to aktivita, při které nemusí vynakládat žádnou energii, stačí jen ležet a poslouchat. Dobré také je, že při četbě nemocné dítě často usne a spánek (jak se říká) léčí a posiluje. Takže četbu knih určitě doporučuji. Alternativou může být poslech audio pohádky na CD.
 • Staré fotografie – další oblíbenou aktivitou je prohlížení starých fotografií. Během roku se k tomu člověk dostane jen málokdy (není na to většinou čas), proto je tato aktivita u dětí tolik oblíbená. Jako malou mě hrozně bavilo, když babička nebo maminka vytáhly fotoalbum a začaly vyprávět, jaké to bylo, když jsem byla malá. Děti si rády prohlížejí samy sebe jako miminka, fotky z dovolených i fotky rodičů či prarodičů z jejich dětství. A je-li k tomu i vyprávění, tak to nemá chybu. Pravdou ale je, že v současné digitální době už moc lidí fotky ve fotoalbech nemívá. Proto nezbývá, než vytáhnout notebook, kde se dají sledovat i rodinná videa, což dětem skoro vždy zvedne náladu.
 • Deskové či jiné hry – je jasné, že při nemoci nebudete hrát s dětmi „Na babu“ či „Na schovávanou“. Určitě ale doma máte spoustu nejrůznějších deskových či jiných her, které se dají hrát i v posteli. Během roku máme spoustu jiných aktivit a na deskové hry opět nezbývá příliš času. Proč je tedy nevytáhnout, když je dítě nemocné? Zcela jistě se zabaví a nemá chuť nám utíkat z postýlky, kde čas běží tak pomalu. 
 • Hrajeme divadlo – pokud je už dítěti lépe, můžete si spolu zkusit vyrobit loutkové divadlo. Někdo má dokonce doma opravdové, takže můžete dětem hrát různé pohádky. Pokud ale opravdové divadlo nemáte, tak proč si ho nevyrobit? Času máte spoustu a marodi budou nadšení. Není potřeba vymýšlet nic složitého, stačí loutky z papíru a ze špejlí. Nebo můžete na vařečky namalovat obličeje a udělat jim papírové či jiné šatičky. Důležité je opět to, že se dítě zabaví a čas mu rychleji uteče. 
 • Navlékání korálků – moje děti milují navlékání korálků, ale nemusí to být jen korálky. Děti mohou navlékat knoflíky, těstoviny, bonbony a další různé věci. Ty starší si mohou dokonce vyrábět korálky z papíru. A když budete vyrábět s nimi a ještě jim u toho vyprávět nejrůznější historky, nemá aktivita chybu. Hotový výrobek pak můžete věnovat například babičce. Určitě z něj bude mít velkou radost.
 • Stejnou službu jako korálky udělají i gumičky, ze kterých mohou děti plést náramky, zažehlovací korálky a můžete hrát třeba i kuličky, když si na peřině uděláte důlek, do kterého kuličky budete cvrnkat. J Fantazii se meze nekladou.
 • Vystřihovánky a samolepky – dobrou volbou jsou také nejrůznější omalovánky, vystřihovánky, oblékací papírové panenky (opět se vrací do módy), samolepky a spousta dalšího. Děti hrozně rády něco tvoří, tak proč jim v tom bránit …
 • Stavebnice – samozřejmostí jsou také stavebnice všeho druhu. U mých dětí nejvíce vede LEGO, SEVA a obyčejné kostky, se kterými si ale hrají, až když už je jim lépe, protože hrad z kostek v posteli dost dobře postavit nejde.
 • Dětské i jiné časopisy – další oblíbenou aktivitou jsou časopisy, které si děti nejprve přečtou (případně jim je přečteme my) a pak z nich mohou vystřihovat a lepit koláže. Jedná se opět o velice oblíbenou činnost. Zejména v tom vystřihování a lepení se vyžívá má nejmladší dcera a řekla bych, že většina malých dětí ráda pracuje s nůžkami a lepidlem. Jen si dejte pozor, aby nebyla prostříhaná a polepená celá postel.
 • Krabice s pokladem – můžete také pro své dítě připravit krabici s nejrůznějšími věcmi. Dítě pak hmatem poznává, co v ní je ukryto. Můžete při hře trénovat i paměť, kdy se dítě snaží zapamatovat, co všechno v krabici bylo. Poklad může připravit i dítě a hádat budete vy. A pokud dítě nemá zrovna střevní obtíže, může se v krabici ukrývat i nějaká ta sladkost. J
 • Hádanky – tato aktivita je vhodná zejména tehdy, pokud právě nemůžete u dítěte sedět. Můžete si s marodem dávat klasické hádanky nebo si myslíte konkrétní věc (zvíře atd.), kterou se ten druhý pomocí zjišťovacích otázek snaží uhodnout. Hádanky děti opravdu baví, zejména tehdy, když vy nemůžete uhádnout, na co právě myslí.

            Jak vidno, nápadů je hodně. Každý si může vybrat to, co ho právě láká. Vždy je ale potřeba zohlednit momentální stav dítěte. Je jasné, že jemu i vám bude líto, když nebudete moci prázdniny prožít podle vašich představ, ale i tak se týden v posteli dá strávit určitě lépe než jen pouhým sledováním televize. Přeji všem marodům a jejich rodičům hodně sil, trpělivost a hlavně brzké uzdravení.