Mateřské školky

Barbora Pelclová
Odpovídá: Barbora Pelclová
Vystudovala Střední pedagogickou školu a bakalářský obor Školský management. Pracovala jako učitleka mateřských škol, v jedné z nich také s integrovanými dětmi (Downův syndrom, DMO, děti cizinců), tři roky vedla mateřskou školu Perunova v Praze. V současné době je na mateřské dovolené.
Vložit nový dotaz

Dotazy v poradně

tetickajulca 18. 9. 2017
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující případ. Máme dítě ve školce. Paní ředitelka udělala dodatek ke školnímu řádu, kde je uvedeno, že rodič při předání dítěte je povinen nahlásit každý den učitelce ve třídě, že je dítě zdravé a nemá žádnou virózu. Dále, že ve sporných případech může vyžadovat potvrzení od lékaře, že je dítě zdravé. Má na takové jednání právní nárok? Bohužel nemohu okopírovat přesně text znění dodatku, neboť není vyvěšen na internetových stránkách školky (musí být?). Ještě bych se chtěla zeptat, zda je v souladu se zákonem, aby na webových stránkách školky byly vyvěšeny fotografie polonahých dětí - byť v plavkách, kde zejména u holčiček vrchní díl plavek chybí nebo nezakrývá, co by měl. Děkuji mnohokrát za odpověď.
Barbora Pelclová, učitelství 11. 10. 2017
Dobrý den, je mi moc líto, že jste musela na odpověď tak dlouho čekat - neměla jsem přístupové údaje k editaci odpovědi. Myslím, že věci, na které se ptáte vyžadují spíše právní výklad a na toto odborník nejsem.
Ze svého laického hlediska mohu říci, že zákon o ochraně veřejného zdraví ukládá ředitelce MŠ zajistit oddělení infekčního dítěte od ostatních dětí a zajištění jeho dohledu dospělou osobou. Dále je to stav vyžadující kontaktovat zákonného zástupce. Co je a co není infekční stav musí pedagogický pracovník posoudit dle svého uvážení, ale pokud si sám není jistý, může požádat o odbornou radu - zde by mi lékařské potvrzení přišlo v pořádku.
Znění Školního řádu nemusí být vyvěšeno na webových stránkách školy.
Na webových stránkách školy by jakékoli fotografie měly být zveřejněny se souhlasem zákonných zástupců (většinou podepisovaným na začátku školního roku). Vhodné fotografie by měla paní ředitelka zvážit, ve Vašem případě bych ji nejspíše upozornila, že Vám takovéto fotografie přijdou nevhodné.
Komentáře (0): zobrazit

aksudil 9. 5. 2015
Dobrý den, mému synovi je 5,5 roku. Trochu zaostává za svými vrstevníky, vždycky byl trošku pozadu, přitom je chytrý, má dobrou paměť, ale nám připadá, že si pamatuje jen to, co ho opravdu zajímá, když ho něco nebaví, zasekne se a vůbec nespolupracuje. Hlavně ve školce je to dost problém. U něj vždy přicházely věci ze dne na den. Do 22 měsíců se ani nechtěl postavit, pak najednou vstal a rovnou chodil a tak to bylo skoro se vším. Navíc se v noci stále pomočuje, připadá mi, že tak tvrdě spí, že sito ani neuvědomuje. Zkoušela jsem ho dát i několikrát za noc vyčůrat, ale stejně byl ráno trochu mokrý. Můžete mi, prosím, poradit, co s tím? Děkuji!
Barbora Pelclová, učitelství 12. 5. 2015
Dobrý den,
tohle je bohužel dotaz spíše na vašeho pediatra. V tomto případě nemám dojem, že by se jednalo o nějaký psychický problém nebo o regresi. Vaše kroky mi přijdou rozumné, sama bych dělala to co vy. Snad mě jen napadá snížit příjem pití ve večeních hodinách.
S pozdravem Barbora Pelclová
Komentáře (0): zobrazit

filipini 24. 3. 2015
Dobrý den, naše dcera je na školu ještě malá (4,5 roků), ale mentálně nám přijde již připravená. Zvládá jednoduchou matematiku, písmena, apod. stejně jako je zvyklá na kolektiv, poměrně samostatná. Další rok ve školce nám přijde "škoda", ale také jí nechceme brát období her. Je nějaká možnost, jak podpořit talentovanější dítě předškolního věku, aby se mohlo vzdělávat adekvátně své úrovni a zároveň poté "netrpělo nudou" v první třídě? Děkuji!
Barbora Pelclová, učitelství 25. 3. 2015
Dobrý den,
zcela otevřeně říkám, že na tuto situaci není české školství moc připraveno. Dle mého názoru je rozumné, že neusilujete o povinnou školní docházku. Žádné státní zařízení, které by se staralo o rozvoj dětí, jako je Vaše dcera, nejspíš nenajdete.
Napadají mě spíše soukromé školky, které umí program připravit pouze či převážně v cizím jazyce, školky, které staví svůj program na individualitě dětí, nikoli na skupinových programech (Montessori směr).
Dále Vás mohu odkázat na stránky Mensy.cz, kde je seznam školek, které s Mensou spolupracují - nadstandartně se věnují nadaným dětem. Třeba ve Vašem okolí nějakou takovou najdete.
Já bych se asi rozhodovala podle stavu vzdělávání ve stávající MŠ. Probrala bych situaci s ředitelkou či učitelkou MŠ a zkusila se domluvit na možnostech, jak dceru v MŠ vzdělávat, aby zůstala v kolektivu, který zná a zároveň se její intelekt dále rozvíjel a měl dostatečné podněty a příležitosti. Pokud by toto ředitelka MŠ odmítla, pak bych hledala řešení jinde.
Děkuji za dotaz. Barbora Pelclová
Komentáře (0): zobrazit

PetraJ 16. 3. 2015
Dobrý den, mám otázku - náš syn je trochu opožděný a už ve školce nestíhá svým vrstevníkům. Zároveň ale chceme, aby chodil do "normální" školy. Jak hodně je možné nástup do první třídy odkládat?
Barbora Pelclová, učitelství 16. 3. 2015
Dobrý den,
běžný je odklad o jeden školní rok (tj v roce, kdy bude synovi 7 let). Následně musí (dle Školského zákona) nastoupit do 1.třídy ZŠ (tedy ve školním roce, kdy dovrší 8mi let). Pokud se v prvním pololetí ukáže, že syn ještě na první třídu nestačí, je možné mu na základě doporučení odložit povinnou školní docházku o další rok - tzv dodatečný odklad.
V praxi se to rodiče pokouší dělat tak, že se dolmluví v MŠ (nebo lépe s ředitelem ZŠ, která má přípravnou třídu), že dítě sice nastoupí do 1.třídy ZŠ, ale po několika dnech se "vrátí" do MŠ či přípravné třídy. Pozor - ředitelka MŠ nemá žádnou povinnost Vám takto vyjít vstříc.
S pozdravem Barbora Pelclová
Komentáře (0): zobrazit

Evelein 12. 2. 2015
Vážená paní Pelclová,

naše dcera (2.třída) nechce chodit chodit do školy. Problém bude pravděpodobně v nové paní učitelce, kterou mají od tohoto roku. Večer brečí, že nechce do školy, ráno také a scény jsou i při samotném loučení se před školou. Další příčiny (kamarádi, kolektiv, jiné problémy) jsme nezjistili. Vloni nebyl chození do školy problém s výjimkou posledních dní před prázdninami, kdy situace byla podobná, ale důvod zjevný nebyl. Bavili jsme se s ředitelkou, která zatím nechce nic podniknout, protože nehodlá ihned dělat ústupky jednomu dítěti. Napadá Vás, co bychom dál měli udělat? Jsme trochu v koncích. Děkuji. E.
Barbora Pelclová, učitelství 23. 3. 2015
Dobrý den,
moc se omlouvám za pozdní odpověď. Nejspíš jsem si email přečetla na jiném PC a doma zapomněla odpovědět.
Já osobně bych se snažila o rozmluvu s dcerou, nejspíš i podle připraveného dotazníku (zaměřit se více otázkami na jedno téma, dobrat se jádra problému). Z toho co píšete mám dojem, že předpokládáte důvod, ale ještě ho přesně neznáte. A pokud bude problém skutečně u paní učitelky, pak zjistit, kde konkrétně - dcera nerozumí výkladu, bojí se jí, učitelka dceři nevěří, používá nějaké výrazy, které dcera nepřijímá atp. Poté bych se pokusila o schůzku s učitelkou...
Možná už toto vše máte za sebou, ale z dotazu mi vyplývá, že tyto věci ještě nevíte. Pokud se situace někam posunula, ozvěte se prosím znovu a pokusím se poradit ve stávající situaci.
Děkuji za pochopení a za dotaz.

Barbora Pelclová
Komentáře (0): zobrazit

bobina 17. 1. 2015
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,mohu si podat víc jak jednu přihlášku do školky,kdyby jedna nedopadla,abych měla možnost ho dát do druhé a pak by mě zajímalo zda mohou odmítnout syna,když od 2 let chodí do jeslí a je zvyklý už na režim,ale teď bych ho chtěla převést do školky.Předem děkuji z aodpověď.
Barbora Pelclová, učitelství 17. 1. 2015
Dobrý večer,
nerada bych Vás spletla, protože různá města (i městské části) mají přijímání dětí do MŠ nastavena dle svých kriterií. Obecně je možné podat více přihlášek, ale doporučuji si zjistit situaci přímo u Vás (nejlépe na obecním úřadě nebo na odboru školství.
Každá mateřská škola má nastavena kriteria, podle kterých děti do MŠ přijímá. Jako první se přijímají předškoláci (děti, kterým bude šest let - toto je ze zákona povinné) a dále dle vypsaných kriterií (nekde je to věk dětí, jinde zaměstnaní rodiče, trvalé bydliště v obci, kam dítě přihlašujete do školky atp.). I toto zjistíte buď v konkrétní školce nebo na místním úřadě.
Bohužel se musí jednat o změřitelná kriteria, takže dovednosti a schopnosti dítěte často nehrají žádnou roli v přijímacím řízení.
Takže odpověď na Vaši druhou otázku je - syna mohou odmítnout, pokud nesplní kriteria vypsaná školkou nebo bude v pořadí až na takovém místě, kdy už kapacita MŠ nedovolí dítě přijmout.
Držím palce, ať Vám vše dobře dopadne.
Komentáře (0): zobrazit

Bohunka 22. 9. 2014
Dobrý den, trápí mě něco, čemu zcela nerozumím, Vnučce byly vloni 3 roky,nastoupila v květnu2013 do MŠ. Je velmi šikovná,chytrá,bystrá,zároveň i celkem ostýchavá. Trošku jí trvalo,než se sžila s dětmi,paní učitelky měla ráda hned.Celé prázdniny byla doma,začátkem září jela s maminkou do Chorvatska na 14 dní a po příjezdu začal horor.Celá třída její postoupila,jen Sabinka zůstala a nastoupila mrnata.Je z nich totálně neštastná/nic jí zřejmě nedělají,ale asi si jí nevšímají a ona jich také ne,má už jiné mantinely,zajmy,zná spoustu věcí,panenky ani mrnata ji nikdy nezajímaly.Ráda má nové věci,učí se s chutí. Je jí velmi smutno ve školce,celý víkend proplakala,ale ne vztekle,ale neštastně,takovou jsem ji ještě nezažila.Teď jí je 4.5 let.Za 14 dní se změnila k nepoznání,pořád rozebírá,proč ji tam nechali samotnou.Mám v tom něco podniknout?Bydlíme jinde,ale čas bych si udělala.Je nám jí moc líto,ten rarášek veselý zmizel a je to uplakánek kvůli každé maličkosti.Prosím,poraďte...Děkuji Vám moc
Barbora Pelclová, učitelství 8. 10. 2014
Dobrý den,

situace ve školkách velmi záleží na momentálním počtu dětí a jejich momentálním stáří. Bohužel je opravdu možné, že Vaše vnučka byla z minulé třídy nejmladší a tudíž ji paní ředitelka při rozdělování nechala u mladších dětí. To je bohužel často daň za nástup dítěte těsně před prázdninami - udělá si kamarády ve třídě, kam už po prázdninách nechodí, protože chodí do třídy s dětemi, které jsou přijaty od září. Tolik na vysvětlenou - k dané situaci.

Pokusila bych se situaci řešit (vy nebo maminka dítěte) s paní ředitelkou - zda není místo ve třídě mezi staršími dětmi a popsala bych situaci vnučky ve třídě. Bohužel například má školka je velmi malá a nebyla bych schopná přání rodiny vyhovět - na to se prosím připravte. Dopředu bych také vnučce nic neslibovala. Je však důležité situaci ve školce vysvětlit - paní ředitelce, paní učitelkám - ony často neví, jaká je normální reakce daného dítěte.

Omlouvám se za pozdější odpověď, měla jsem dovolenou. Přeji klidné řešení problému.

Komentáře (0): zobrazit

Markéta 26. 8. 2014
Dobrý den, mám skoro skoro 3 leté dítě, které neslyší, zatím máme sluchadla. Od září je přihlášen do Mš na 4 hodiny denně, je nutné mít asistenta? Zatím do speciální školky pro neslyšící jej umístit nechceme, později ale určitě. Jedná se nám o prvotní komunikaci s dětmi. Děkuji
Barbora Pelclová, učitelství 28. 8. 2014
Dobrý den,

chápu, že zatím preferujete vstup do běžné MŠ, do které Vaše dítě přijali. V dotazu nerozumím tomu, jak dítě slyší se sluchadly. Pokud slyší/částečně slyší, pak bych volila vstup bez asistenta. Pokud je sluch velmi špatný i se sluchadly, pak moc záleží na tom, jaké podmínky jste vytvořily s paní ředitelkou/učitelkou ve školce.
Vaše jediná možnost je volba osobního asistenta, kterého musí paní ředitelka povolit. Financování této služby je ovšem na Vás.
V případě špatného sluchu i se sluchadly bych já volila nástup s matkou, kterou bych na delší a delší čas uvolňovala ze třídy.
Přeji klidný nástup do MŠ.
Komentáře (0): zobrazit

SaraSam 9. 7. 2014
Dobrý den,
synovi jsou 3 roky a mám v úmyslu ho dát do lesní školky. Zajímalo by mě, co si myslíte poté o začlenění do režimu ZŠ a jestli bych ho měla v posledním předškolním roce převést do klasické státní MŠ, aby si osvojil návyky jako sedět ve třídě a věnovat se nějaké klidné práci apod.

Druhá část dotazu - syn mi na jakoukoli zmínku o školce říká, že tam chodit nechce. Pokud tam bude ze začátku chodit nerad a bránit se tomu, mám ho "nutit s tím, že to brzy přejde", anebo raději počkat?

Předem děkuji za odpověď.
Barbora Pelclová, učitelství 11. 7. 2014
Dobrý den,

záleží na tom, jakou lesní školku vyberete. Mnohé z nich jsou dobrou možností po celou dobu docházky dítěte do předškolního zařízení a i v nich se dítě naučí daným dovednostem (věnovat se klidné práci, soustředit se). Doporučuji se pečlivě zajímat o program dané lesní školky, zjistit, jaké aktivity pro děti připravují a poté se rozhodnout. Myslím, že obecně něplatí, že lesní školka nemůže na toto dítě připravit. Spíše jde třeba o kamarády, které si dítě v předškolní třídě udělá a následně s nimi jde do školy, což se v připadě lesní školky, kam často dojíždějí lidé z většího okolí, nemusí stát.
V tuto chvíli můžete zkoušet syna lákat - když bude dělat nějakou oblíbenou činnost, říci mu - vidíš a tohle si budeš užívat i ve školce. Je možné, že bude mít horší prvotní adaptaci, ale já radím rodičům, ať zkouší vytrvat (a třeba zvolí kratší docházku a postupně ji prodlužují). Pokud problém přetrvává a spíše směřuje k horšímu (dítě se v noci budí, špatně jí, přichází regres ve vývoji), pak je jistě vhodné vstup do školky ještě odložit.
Vstup do školky je velkým krokem pro dítě i pro rodiče. Sama buďte přesvědčená, že to synovi prospěje, že se mu bude ve školce líbit. Držím Vám palce.
Komentáře (0): zobrazit

23. 5. 2014
Dobry den,chci vas poprosit o radu.Mam syna 2roky 8mesicu chodi do skolky,ale bohužel se nedokaze zaclenit mezi ostatní deti.Odmita si hrat i ostatní aktivity,stoji nekde v koutku a poskakuje na miste,coz dela od 11 mesicu neustale.Ke vsemu se zacal pocuravat,ale jen ve skolce doma vse v poradku.Ptala jsem se detske doktorky na názor pry to poskakovani je u nekterych deti normalni,pani učitelka ve skolce mi radi zajit na detskym neurologem nebo specialistou.Zajima me Vas názor.Dekuji
Barbora Pelclová, učitelství 25. 5. 2014
Dobrý den,

syn je ještě velmi malý na to, aby se uměl začlenit do kolektivu školky tak, jak to předpokládáme u dětí kolem 3 let. Velmi záleží, zda má kolem sebe vrstevníky nebo je ve skupině nejmladší, na jeho obecném vztahu k dětem...
I já se ve své praxi setkala s dětmi (staršími, okolo 3 let), které se první půl rok/rok jen dívaly po kamarádech a hru okoukávaly. Teprve následně se začaly zapojovat - potud mi tedy nic zvlášního nepřijde.
Velmi záleží také na tom, jak se učitelka snaží Vašeho syna zapojit. Pokud odolává různorodé promyšlené motivaci, pak je to zvláštní. Pokud se mu jen samotnému nechce, je také třeba snahy okolí mu pomoci. Také je dobré zjistit, zda odolává u všech typů činností nebo zda jej něco zaujme a svoji bariéru překoná.
Pokud není dítě přehnaně vyšetřováno, návštěva odborníků má smysl i pro klid rodiče, který nemusí neustále přemýšlet, zda nějaký projev dítěte je či není normální. Pokud však dítě chodí k lékařům/odborníkům častěji, pak je vhodný spíše vyčkávací postoj.
Komentáře (0): zobrazit

Lind@ 12. 3. 2014
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co mam dělat když bydlime jinde než mám trvalé bydliště, vezmou mi syna do školky? Jak to muzu zjistit? A jeste jsem slysela ze je mozne pry prihlasit dite na urad v miste kde ted momentalne bydlime prave z duvodu aby byla vetsi sance ze i zde syna vezmou, je to pravda?? Dekuji za odpoved
Barbora Pelclová, učitelství 13. 3. 2014
Dobrý den,

záleží většinou často na zřizovateli školky (obec nebo městská část) co a zda uzná jako bydliště. U nás je např.možné přinést nájemní smlouvu a dátě je bráno jako místní. Zjistíte to přímým dotazem ve školce nebo na odboru školství (u referentky) na místním úřadě.
Některé úřady poskytují možnost přihlášení k trvalému pobytu z tohoto i z jiných důvodů, pro občany výhodných. Ale o konkrétních podmínkách přihlášení a o případných povinnostech, které z toho plynou, je třeba se ptát opět na místním úřadě - toto není dáno zákonem a liší se to úřad od úřadu.
Komentáře (0): zobrazit

valsodarek 19. 12. 2013
Dobrý den,syn nastoupil ve 4-letech do speciální školky.Ze začátku to bylo celkem dobré,ale časem tam začal divočit(např.někdo postaví komín z kostek a malý to shodí) a z p.učitelek vyšlo najevo ať si ho vezmeme domů nebo ať si seženeme nějakého asistenta.Je tento způsob normální?Neměli by si umět poradit?Máme si někde stěžovat?(zřizovatel je kraj)Psycholog nic konkrétního nediagnostikoval.Děkujeme za každou radu.Malý potřebuje děti a není mu to nikde umožněno,nemá sourozence, kamarády ,nikoho.
A to ještě babičky pohlídají jednou za měsíc na hodinu.Kluk se sice umí rozežrat,ale umí se taky zvladnout,když se to umí.
Barbora Pelclová, učitelství 4. 1. 2014
Dobrý den,

dobře se podívejte na Rozhodnutí o přijetí do MŠ, kde máte uvedeno, jak je Váš syn přijat. Může tam být přijat nebo přijat s 3 měsíční zkušební dobou (prohlášení o přijetí na zkušební dobu jste také mohli podepsat na jiném listu). Pokud jste ve zkušební době, pak je možno dítě na základě vyjádření poradenského pracoviště vyloučit z MŠ - tedy byli byste žádáni se dostavit na vyšetření do SPC nebo PPP, kde by byl syn vyšetřen a na základě vyšetření případně z MŠ vyloučen.
Pokud Vás učitelka či ředitelka "jen" požádaly, ať si syna z MŠ vezmete, je to jen na Vašem rozhodnutí.

Samozřejmě Vám dporučuji s mateřskou školou spolupracovat, domluvit se na osobní schůzce, vyslechnout si obtíže dítěte a snažit se najít řešení, které bude možné pro Vás i MŠ. Můžete zkusit docházku jen několikrát týdně, na méně hodin atp. Také je vhodné se poradit na odborném pracovišti, kde je Váš syn sledován (předpokládám, že někam docházíte, když jste se dostali do speciální MŠ), aby navštívili MŠ a případně pedagogům dodali svůj pohled.

S asistenty je situace složitá, pokud chcete, ráda Vám otázky zodpovím na emailu. Můj email je B-Kolarova@seznam.cz

Komentáře (0): zobrazit

tyna 18. 10. 2013
Dobrý den mám neteř a její rodice minuly rok zrušily školku přiští rok jde do skoly a dozveděla sem se že jako před školaka by jí meli vzít zpatky co je na tom pravdy ve školce nam povědeli ze mají přednost deti kteý školku nezrušili děkuji za odpoved s pozdravem kristýna
Barbora Pelclová, učitelství 19. 10. 2013
Dobrý den,
zákon říká, že ředitelka MŠ přednostně přijme děti - předškoláky.Přednostní přijetí dítěte platí při zápisu do MŠ. Pokud si rodiče vzpomenou během roku, že chtějí/potřebují umístit dítě - předškoláka do MŠ, záleží na volném místě. Pokud volné místo v MŠ je, pak by ředitelka měla přijmout předškoláka (ale může se tak stát, že bude tento předškolák ve třídě mezi tříletými dětmi). Pokud místo není, obraťte se na úřad městské části či na obecní úřad, že požadujete místo pro předškoláka v MŠ. Zjistí a nabídnou Vám volné místo (může to však být i v jiné MŠ, či dokonce v jiném městě!). Pokud místo nenajdou, pak musíte počkat než se nějaké místo uvolní.
Komentáře (0): zobrazit

katkafarova 11. 9. 2013
Dobrý den, chtěla bych se zeptat.. jsem samoživitelka s jedním dítětem a do práce bych šla ráda co nejdřív..slyšela jsem, že pokud pobírám mateřskou, nevezmou mi dítě do školky.. mateřskou mám na 4 roky, a jelikož je dcera říjnová, znamená to tedy, že mi může jít do školky třeba až v pěti letech?
Barbora Pelclová, učitelství 11. 9. 2013
Dobrý den,

možné to je. Doporučuji Vám podívat se na kriteria jednotlivých školek, které máte v okolí bydliště. Může se stát, že některá z nich bude upřednostňovat matky samoživitelky.
To, že nemáte zaměstnání (či pobíráte mateřskou) může být také jako součást kriterií. Rozhodně se pokuste sdělit (při zápise), že chcete do práce nastoupit, jakmile V8m dceru přijmou do MŠ.
Ještě je možnost, pokud se v řádném termínu nikam nedostanete, oslovit příslušný odbor školství a požádat je o pomoc s řešením Vaší situace.
Komentáře (1): zobrazit

veronika.benny 14. 8. 2013
dobry den,ja by jsem se chtela zeptat co mam delat.Uz to bude rok co malou my nevzaly do skolky a ted my ji opet nevzaly.A ja ji uz ten cely rok vozim po babickach.Takze malou mam jen vykendy a mala uz je uplne hotova.Ja uz ji nemuzu treba ani vytahnout s auta.A jedine do odni slysim,ze chce byt fut doma.A ted my reknete jak to mam udelat? Bohuzel nikam nespadame,tak si jezdim na zapisy a vzdy nas daji az na konec.Pak se dozvi ze nabraly mladsi nez nase.Tak to by jsem se zblaznila.To je proste nefer vybirat si.Bud pridete o praci a budete doma za prt nebo nebo neuvidite dite.Prosim o radu.Dekuji
Barbora Pelclová, učitelství 11. 9. 2013
Dobrý den,
toto je velmi těžká situace, protože každý zřizovatel chce do mateřských škol zejména své děti. Šanci byste tedy měla tam, kde máte psané trvalé bydliště. V posledních letech se na některých místech dá domluvit i jen se smlouvou - nemusíte mít trvalé bydliště, stačí na místě bydlet. Zkuste se vypravit na úřad MČ nebo obecní úřad s touto smlouvou a požádat o umístění vzhledem k bydlišti....
Komentáře (0): zobrazit