Inkluzivní vzdělávání - školní zralost, děti se specifickými potřebami a jejich integrace

Jana Petrů
Odpovídá: Jana Petrů
Působí jako učitelka na waldorfské škole v Praze v Jinonicích, ve své třídě integruje větší počet dětí se specifickými vývojovými potřebami, pečuje o těžce postiženou dceru. Působí jako mentorka začínajících učitelů. Zapojila se do kampaně společnosti EDUin Chci učit - medailonky inspirativních učitelů.
Vložit nový dotaz

Dotazy v poradně

jerdan 23. 3. 2015
Poraďte, prosím, jak to udělat, aby se dítě ráno těšilo do školky? Nechce tam chodit a obávám se, aby se to nepřeneslo i do školních let. Díky moc.
Jana Petrů, učitelství 24. 3. 2015
Na to, abych se mohla byť jen pokusit Vám poradit, toho vím velice málo. Zkusím tedy několik možných variant.
Pokud je Vašemu dítěti méně než 4 roky, může to být přirozená potřeba přítomnosti blízké osoby. Podobně může pociťovat nechuť k odloučení i o něco starší děťátko. Další možností může být nějaký hendikep, který se ještě zcela neprojevil. Ještě další variantou by mohlo být, že si dítě "nesedlo s tetou", což by ale mělo být možné zjistit buď přímo do dítěte, nebo na třídní schůzce.
Rozhodně bych se nebála "přenosu" nechuti ze školky na školní docházku.
Pokuste se ráno vytvořit nějaký rituál, který Vašemu dítěti odchod do školky zpříjemní, např. písničky, hru "na oblékání", pěší cestu do školky apod.
Víc Vám asi nejsem schopna poradit.
Pokud byste měl/a zájem, můžete se objednat k osobní konzultaci viz https://scio.cz/rozvoj-deti/3-6-let/poradenstvi-pro-rodice-predskolaku/.
Přeji hodně ranní pohody :).
Komentáře (0): zobrazit

lascal123 10. 1. 2015
Dobrý den,ráda bych poprosila o radu s umístěním do školky pro svého syna,kterému bude v únoru 5l. a trpí lehčí formou dětského Autismu.Bydlíme na Praze 3 kde jsem v loňském roce podávala přihlášku ve školce Milíčův dům,ale nebyli jsme bohužel přijati z důvodu potřeby asistenta.Mohu požádat zda mi zkusíte poradit s výběrem jiné vhodné školky v této oblasti?Děkuji Tomešová
Jana Petrů, učitelství 10. 1. 2015
Vážená paní Tomešová, Vaše situace je nelehká. S výběrem konkrétní školky Vám nemohu pomoci, neboť bude nutná osobní dohoda s ředitelkou (ředitelem). Určitě existují školky, které Vám vyjdou vstříc, ale asi Vás čeká trpělivé obvolávání a vysvětlování při jejich hledání. Záleží i na naplněnosti školky, resp. třídy předškoláků.
Pomoci by mohlo, kdybyste si skutečně našli nějakého asistenta, který by se o Vašeho chlapce ve školce mohl starat. Tím byste školce určitě moc pomohla a Vaše šance na přijetí by se mohly zvýšit.
Držím Vám i Vašemu synovi palce.
Komentáře (0): zobrazit